Rzetelna Gmina Krzeszowice
Magazyn Krzeszowicki mimo, że jest bezpłatny, nie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem
Inicjatywy

Magazyn Krzeszowicki mimo, że jest bezpłatny, nie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem

Według badań społecznych wykonanych przez nasze stowarzyszenie metodą Computer Assisted Web Interview wynika, że ponad połowa Mieszkańców Gminy Krzeszowice nie czyta Magazynu Krzeszowickiego. 512 mieszkańców odpowiedziało, że nie czyta, natomiast 510 stwierdziło, że czyta lokalną gazetę.

Według badań społecznych wykonanych przez nasze stowarzyszenie metodą Computer Assisted Web Interview wynika, że ponad połowa Mieszkańców Gminy Krzeszowice nie czyta Magazynu Krzeszowickiego.


512 mieszkańców odpowiedziało, że nie czyta, natomiast 510 stwierdziło, że czyta lokalną gazetę. Wykazana tendencja nie wskazuje jednoznacznego wyniku, jednakże niepodważalna jest ilość respondentów nie czytających magazynu. Postanowiliśmy, wiec rozszerzyć temat i zapytaliśmy Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach (organizatora) o szczegóły związane m.in z kosztami utrzymania gazety, przychodami z reklam oraz ilością wydań magazynu. Dane które dostaliśmy zostały opracowane przez naszych ekspertów i właśnie nimi chcielibyśmy się z Państwem podzielić. Okres który sprawdzamy to 5 lat, od 2018 – 2022 roku.

W ciągu tych 5 lat łączne wydatki na magazyn Krzeszowicki wyniosły 981 941,73 zł (prawie milion złotych). Znając liczbę wydań w sprawdzanym okresie w prosty sposób można wyliczyć średni koszt jednego wydania. Według powyższego średni koszt 1 wydania 36-48 stronnicowego magazynu kosztuje ok. 18 527,20 zł. (Wydruk ok. 3 tys. egzemplarzy).
Przychód z reklam w ciągu 5 lat wyniósł 69 039,49 zł, co stanowi ok. 7 procent kosztów.

Twórcy raportu pn. „gazety władzy” przygotowanego przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska wskazują, że zadaniem mediów jest kontrola władzy. Natomiast w przypadku mediów prowadzonych przez władze samorządowe jest to praktycznie niemożliwe ze względu na bardzo dużą pokusę wydawania gazety za publiczne pieniądze, w której władza samorządowa sama się chwali lub atakuje opozycję Dodatkowo informacje zawarte w lokalnych gazetach są nacechowane elementami PR-u o charakterze propagandowym, czego czytelnik nie zawsze ma świadomość. A za informacje nie musi płacić, gdyż takie gazety są nazywane „darmowymi”. Faktycznie są finansowane z podatków płaconych przez Mieszkańców.
Sprawdziliśmy 3 przypadkowe wydania Magazynu Krzeszowickiego (nr maj/czerwiec, kwiecień i luty/marzec br). W tych trzech wydaniach na zdjęciach Burmistrza Gminy Krzeszowice Wacława Gregorczyka można było zobaczyć aż 35 razy, a jego zastępców 13 razy.

Rozumiemy ogromne znaczenie informowania mieszkańców o działalności samorządu. Można to robić wykorzystując niskokosztowe sposoby, takie jak biuletyn informacji publicznej, gminne strony internetowe, słupy ogłoszeniowe czy zebrania wiejskie i osiedlowe Prawie milion złotych wydanych publicznych pieniędzy w ciągu jednej kadencji władz samorządowych to bardzo duża kwota, za którą można by było wykonać ok. 5000 m2 alejek parkowych (50 arów), remont ok. 10 000 m2 nakładek asfaltowych, budowę 1 km chodnika, sfinansować ok. 2500 ośmiogodzinnych służb funkcjonariusza Policji w patrolu pieszym czy budowy lub generalnego remontu około 4 placów zabaw.

A jaka jest Wasza opinia na temat Magazynu Krzeszowickiego? Co Wam się w nim podoba – a co nie, co chcielibyście w nim zmienić? O czym chcielibyście w nim przeczytać, jakie sprawy powinny być w nim poruszane?

#gminaKrzeszowiceJutra