Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies


Czeka nas masowa awaria wodociągów ?

  
      W ostatnich dniach głośno jest o serii awarii wodociągów w miejscowości Siedlec. Na fanpage-u sołectwa co kilka dni pojawiają się informację o kolejnych nieplanowanych przerwach w dostawie wody. Czy to normalne, że w ciągu miesiąca w jednej miejscowości dochodzi do około 10 awarii? Czy nie dało się tego przewidzieć?
Stowarzyszenie już w zeszłym roku skierowało wniosek do Radnego Kamila Kłosowskiego o złożenie interpelacji. Link poniżej:
LINK
 Odpowiedź na interpelację była dla nas szokująca. W gminie istnieją fragmenty sieci mające nawet 60 lat. Nie znamy jednak jak wielką część one stanowią. Faktem jest jednak, że w 2018 roku miało miejsce 169 – awarie sieci. To oznacza, że średnio co około 2 dni ma miejsce awaria wodociągów!
     
        W odpowiedzi na interpelację można znaleźć dokument podpisany przez Henryka Skotnicznego – prezesa WIK, w którym twierdził, że współczynnik rzeczywistych straty wody wynoszą około 33% a blisko połowę z tego stanowiły awarię. Za przyczynę pozostałych strat wody prezes podawał nielegalny pobór. Nie wspomniał jednak na jakiej podstawie tak wnioskuje. Na podstawie danych zawartych w interpelacji - obliczony przez Stowarzyszenie, powszechnie stosowany Procentowy Współczynnik Strat (PSW) wyniósł około 40%! Ale o tym więcej w osobnym artykule.
       Czy już rok temu można było przewidzieć masowe awarie? Na to pytanie każdy może odpowiedzieć sobie sam. Warto się również zastanowić czy interpelacje, które składa Radny Kłosowski są, jak twierdzi wiceburmistrz Adam Godyń „sposobem na zaistnienie w publicznej przestrzeni”. Być może, po prostu odsłaniają one niewygodną dla władzy prawdę o stanie gminy.