Czy nasze śmieci muszą wywozić eksperci?

     Aby firma mogła wziąć udział w przetargu musi spełniać szereg kryteriów. Jednym z nich jest doświadczenie przedsiębiorcy. Postanowiliśmy porównać jedno z wymagań dla firm startujących w przetargu jakim są dotychczas zrealizowane umowy.

    Jak wynika z poniższej grafiki, w części sąsiednich gmin wystarcza wykazanie się realizacją umowy na wywóz 1500 ton/rok – gmina Alwernia lub dwiema umowami na kwotę 400 tys. zł każda – gmina Zabierzów, co wbrew pozorom nie jest dużo. 

 
      Gmina Krzeszowice ma niestety dużo bardziej rygorystyczne wymagania wobec przedsiębiorców. Wymagane są łącznie CZTERY umowy. Dwie na odbiór odpadów, w tym odpadów zmieszanych po 3 000 ton/rok oraz dwie na odbiór odpadów segregowanych po 1 000 ton/rok. Daje to w sumie 8 000 ton/rok. 

      Co to oznacza dla nas mieszkańców? To, że tylko duże firmy, wywożące śmieci od wielu lat mogą się starać o zawarcie umowy. Tak wygórowanym oczekiwaniom może nie sprostać wiele mniejszych firm, gdyż pracując jako podwykonawcy, wywożąc porównywalne ilości śmieci, nie mogą pochwalić się dużą umową, a szeregiem mniejszych, które nie satysfakcjonują naszych włodarzy.